سلام ، به سایت گروه بازرسی ICNET خوش آمدید.

گواهی نامه آتکس برای انواع محصولات مورد استفاده در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
متاسفانه در ایران متداول شده است که یک آزمایشگاه ایرانی تست های آتکس را انجام داده و شرکت بین المللی عضو ناندو گواهی نامه تایپ اگزمینیشن صادر می نماید با توجه به اینکه آتکس دایرکتیو سی ای مارک اتحادیه اروپا محسوب می شود این گواهی نامه ها فقط کاربرد داخلی درمناقصات داشته و هنگام صادرات محصول به اتحادیه اروپا دچار مشکل خواهند شد درعمل هم در ایران آزمایشکاه ایزو 17065 مورد تایید اتحادیه اروپا وجود ندارد و تعدادی آزمایشکاه تحت اعتبار NACI ایران و یا روسیه فعال می باشند که گواهی نامه های صادره فقط مصرف داخلی دارند ضمن اینکه همگان می دانند که این آزمایشگاه ها امکان عملی برخی تست ها را نیز دارا نمی باشند.
لذا گروه بازرسی ICNET با اخذ نمایندگی ICR لهستان این امکان را فراهم نموده است که گواهی نامه آتکس اورجینال(تایپ اگزمینیشن) به همراه تست ریپورت محصول آزمون شده در کره جنوبی اخذ گردد.
لازم به ذکر است این آزمون ها متناظر KCC یا کوشا مارک و AZME ازمه و IEC هستند و شرکت ICR نیز در موسسه برق بین المللی IECعضو می باشد.
لذا توصیه فنی ما به تولید کنندگان این است که با توجه به دستور العمل مناقصات نفت گاز پتروشیمی که احدی از گواهی نامه هایATEX /IEC را به صورت خود اظهاری یا تایپ اگزمینیشن و یا کوآلیتی ایشورانس قبول دارند را مد نظر قرارداده و درصورت امکان گواهی نامه واقعی به مراه تست ریپورت خارجی مورد تایید اتحادیه اروپا دریافت نمایند و یا با اخذ گواهی نامه های خود اظهاری یا تایپ تست از نوتیفای بادی های معتبر بیهوده هزینه های گزاف را در ایران متحمل نگردند

آیا آتکس به معنی گواهی ضد انفجار است؟

خیر در مقاله زیر به روشنی در می بابید که این مطلب صحت ندارد

ATEX به طور کلی به خطر اتمسفرهای انفجاری در محل کار به دلیل وجود گازهای قابل اشتعال یا گرد و غبار قابل احتراق مخلوط در هوا اشاره دارد که می تواند خطر انفجار را افزایش دهد.از دیدگاه الکتریکی، به خوبی شناخته شده است که تجهیزاتی مانند اتصالات نور، سوئیچ ها، موتورها یا تقریباً هر نوع دستگاه الکتریکی ممکن است باعث ایجاد جرقه یا ایجاد جرقه شوند، علاوه بر این، الکتریسیته ساکن روی یک فرد، لباس یا وسیله ممکن است با جرقه تخلیه شود. . در هر صورت یک جرقه می تواند یک جو انفجاری را با نتایج بالقوه ویرانگر مشتعل کند. بنابراین اگر یک محیط انفجاری در محل کار اجتناب ناپذیر است، باید از تجهیزات الکتریکی با درجه بندی مناسب و محافظت شده برای جلوگیری از احتمال اشتعال در اثر جرقه یا سایر منابع گرما استفاده شود. بعلاوه اقدامات احتیاطی خاصی مانند لباس ها و کفش های ضد الکتریسیته ساکن ممکن است برای جلوگیری از احتمال تخلیه الکتریکی ساکن که به طور بالقوه باعث احتراق گاز قابل اشتعال یا گرد و غبار قابل احتراق می شود ضروری باشد.
مناطق خطرناک به سه دسته برای گازها و سه دسته برای گرد و غبار طبقه بندی می شوند:

طبقه بندی منطقه برای گازها
منطقه 0 بخشی از یک منطقه خطرناک که در آن جو قابل اشتعال به طور مداوم وجود دارد یا برای مدت طولانی وجود دارد.
منطقه 1 آن قسمت از یک منطقه خطرناک که در آن یک جو قابل اشتعال در عملیات عادی وجود دارد.
منطقه 2 آن قسمت از یک منطقه خطرناک که در آن جو قابل اشتعال در عملیات عادی احتمال وجود ندارد و در صورت وقوع برای مدت کوتاهی وجود خواهد داشت.

هر منطقه ای که به عنوان منطقه 0، 1 یا 2 طبقه بندی نشده باشد، غیرخطرناک تلقی می شود، زیرا انتظار نمی رود جوهای قابل اشتعال وجود داشته باشد. بنابراین، اقدامات احتیاطی ویژه برای ساخت و استفاده از دستگاه های الکتریکی یا برای کنترل منابع احتراق غیر الکتریکی لازم نیست، اگرچه چنین منطقه ای ممکن است همچنان بخشی از یک منطقه محدودتر باشد.

پهنه بندی بالا مناطقی را که ممکن است گرد و غبار قابل احتراق وجود داشته باشد را پوشش نمی دهد، اما رویکرد سه منطقه ای (مناطق 20، 21 و 22) اکنون برای گرد و غبار نیز اتخاذ شده است. برای جزئیات بیشتر سری IEC 61241 را ببینید.

طبقه بندی منطقه برای گرد و غبار
منطقه 20
مکانی که در آن اتمسفر انفجاری به شکل ابری از غبار قابل احتراق در هوا به طور مداوم یا برای مدت طولانی یا مکرراً برای دوره های کوتاه وجود دارد.
منطقه 21
مکانی که در آن اتمسفر انفجاری، به شکل ابری از غبار قابل احتراق در هوا، احتمالاً گهگاه در عملیات عادی رخ می دهد.
منطقه 22
مکانی که در آن اتمسفر انفجاری به شکل ابری از گرد و غبار قابل احتراق در هوا به احتمال زیاد در عملیات عادی رخ نمی دهد، اما در صورت وقوع، فقط برای مدت کوتاهی باقی می ماند.

سوالات متداول

مشخصات نوتیفای بادی که گواهی آتکس تایپ اگزمینیشن صادر می کند چیست؟

برای صادرات نیاز است که چه نوع گواهی نامه اتکس دریافت شود؟

آیا برای شرکت در مناقصات داخلی حتما نیاز است که گواهی آتکس تایپ اگزمینیشن دریافت کنیم ؟

آیا گواهی نامه آتکس با تاریخ نامحدود است؟

گواهی نامه کوآلیتی ایشورانس چیست

شرکت ما دارای گواهی آتکس است چگونه میتوانیم گواهی کوآلیتی ایشورانس دریافت کنیم ؟